Rajdy rowerowe

Rajdy, wycieczki i maratony rowerowe to aktywność, która promuje zdrowy styl życia oraz aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Pozwala również poznawać ciekawe zakątki Ziemi Frysztackiej. Wprowadzając turystykę rowerową chcemy zachęcić osoby w różnym wieku, dla których owa turystyka jest świetną okazją do zobaczenia rozmaitych, nieznanych jeszcze miejsc naszego regionu. Jest to również sposób na poznanie ludzi zainteresowanych wspólną pasją, która pozwoli na zintegrowanie się w środowisku rowerowym.

Nasze trasy przebiegają przez piękne, malownicze miejscowości łączące trzy gminy, a także przez Czarnorzecko-Strzyżowski Park Krajobrazowy oraz Rezerwat Przyrody Herby. Jadąc drogami, dróżkami i nierzadko bezdrożami, mamy również możliwość przebywać na łonie przyrody, zapoznać się z florą i fauną okolic, a także podziwiać piękne widoki bardziej odległych terenów. Wszystko to połączone razem daje ogromną satysfakcję i relaks dla tych, którzy kochają przemierzać świat na dwóch kółkach oraz dla tych, którzy takową turystykę dopiero poznają.


Poniżej prezentujemy szlaki na które gorąco zapraszamy i zachęcamy do skorzystania z wypożyczalni rowerów znajdującej się u nas na miejscu.

 

OPIS SZLAKÓW ROWEROWYCH

  1. Z Frysztaka przejeżdżamy przez Pułanki, Stępinę – obok schronu kolejowego, następnie kierujemy się w stronę Huty Gogołowskiej i pokonujemy wzniesienie i przełęcz między Górą Kamienną i Bardo. Z Huty udajemy się do Gogołowa pokonujemy wzgórze Kamieniec, po zjeździe znajdujemy się obok kościołów w Gogołowie i przed nami kolejny podjazd na dział obok wyciągów narciarskich. Pokonujemy drogę szczytem i kierujemy się  w stronę Glinika Górnego (przysiółek Bardacie), Średniego, Dolnego i jedziemy granicą z Lublą. Po drodze mijamy cegielnię i wracamy na GOSiR.
  2. Twierdza, Glinik Dolny, Lubla, Widacz, Twierdza
    Długość trasy (od GOK-u do GOK-u) około 17,5 km (17400 m wskazania licznika rowerowego). Czas przejazdu około 2,5 godziny (oczywiście zależy od indywidualnego tempa jazdy).Trasa położona w otulinie Czarnorzecko – Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego. Biegnie malowniczymi dolinami i wzgórzami, z których rozciągają się przepiękne panoramy. Przejazd możemy rozpocząć od GOK-u w Twierdzy. Stąd po przejechaniu około 80 m, skręcamy w prawo i kierujemy się drogą biegnącą na Glinik Dolny obok cegielni, przejeżdżamy prosto koło przydrożnej kapliczki (zostawiając ją po lewej stronie). Po przejechaniu około 2,4 km (2242m) droga rozwidla się. Nie skręcamy jednak w lewo do Lubli, ale jedziemy prosto, kierując się w stronę lasu. Droga asfaltowa przechodzi w drogę żwirową. Wjeżdżamy w las (3680m) i leśnym duktem jedziemy prosto jeszcze około 1 km. Skręcamy w lewo (4670m od startu) i na następnym rozwidleniu leśnych dróżek ponownie w lewo (4930m) kierujemy się na południe. Po przejechaniu ponad 5 km, (5300m) przy wyjeździe z lasu mijamy po lewej stronie starą drewnianą kapliczkę (warto zajrzeć). Dalej dojeżdżamy do drogi żwirowej (5470m), skręcamy w lewo i dojeżdżamy do przysiółka „Bukowy Las” w Lubli. Po przejechaniu około 6 km od startu (6040m) skręcamy ponownie w lewo i podążamy drogą żwirową do centrum wsi. Dojeżdżamy do drogi Lubla – Sieklówka (7970m) i skręcamy w lewo do drogi wojewódzkiej, biegnącej do Jasła. Dojeżdżając do niej (8300m), skręcamy w prawo w stronę Jasła, a za 100m (8400m) w lewo w stronę kościółka z XV w (8600m). Następnie dróżką poniżej kościoła (równoległą do drogi wojewódzkiej) kierujemy się na wschód. Po przejechaniu kilkuset metrów skręcamy w prawo (9200m). Droga prowadzi nas do przysiółka Lubli zwanego „Sośnina”. Po wdrapaniu się na wzniesienie skręcamy w lewo (10440m) i kierujemy się polnymi dróżkami w stronę Widacza. Po lewej stronie mijamy dwie kapliczki obok siebie – starą i nową (12160m). Po dojechaniu do utwardzonej drogi żwirowej (12710m) kierujemy się na północ, skręcając w lewo. Następnie dojeżdżamy do drogi asfaltowej, jedziemy przez centrum wsi i zjeżdżamy w dół do drogi wojewódzkiej (15700m). Drogą wojewódzką, a następnie skręcając koło kapliczki w Twierdzy drogą powiatową możemy wrócić do miejsca, z którego wyruszyliśmy.
  3. Kobyle, Jazowa, Kobyle
    Długość trasy (początek i koniec trasy na moście w Kobylu) około 12 km (11680 m wskazania licznika rowerowego). Czas przejazdu około 2 godzin.Najkrótsza trasa. Bardzo piękna. W całości biegnie po terenie Czarnorzecko – Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego. Jako charakterystyczny punkt początku naszej wyprawy możemy obrać most na rzece Wisłok. Za mostem kierujemy się w prawo. Przejeżdżamy koło zabytkowego dworku w Kobylu, skręcamy w lewo i wspinamy się na pasmo Jazowej. Po drodze podziwiamy przepiękne panoramy (od północy: „Brama Frysztacka”, Pułanki, Frysztak, Twierdza). Z najwyższych miejsc, przy dobrej pogodzie, można zobaczyć także Tatry. Po przejechaniu prawie 2 km (1950m) skręcamy w prawo i wjeżdżamy w las. Leśną droga jedziemy prawie 1,5 km. Przy trasie, po lewej stronie, mijamy kapliczkę murowaną (3110m). Po dotarciu do drogi Łęki Strzyżowskie – Kozłówek (3460m od początku trasy) skręcamy w lewo i podążamy tą drogą około 1,8 km (5320m od początku trasy). W miejscu, gdzie droga skręca ostro w prawo, kierujemy się w lewo (razem z niebieskim szlakiem pieszym). W tym miejscu ustawiona jest tablica informacyjna rezerwatu „Herby”. Na jego terenie podziwiać możemy olbrzymie głazy, (pierwszy na 5787m) rumowiska i progi skalne. Podążając za niebieskim szlakiem pieszym, zjeżdżamy do Jazowej, gdzie dojeżdżamy do drogi z Jazowej do Kobyla (7990m od początku trasy). Skręcamy w lewo i malowniczo położoną drogą asfaltową wracamy do Kobyla. Przejeżdżamy przez „Bramę Frysztacką” i jadąc cały czas tą drogą dojedziemy do mostu, skąd wyruszyliśmy (11680m od początku trasy). Po prawej stronie mamy rzekę „Wisłok” i panoramę wzgórza frysztackiego z charakterystyczną sylwetką kościoła.

Źródło: frysztak.pl