ATRAKCJE PRZY SZLAKU

GOSiR Frysztak - baza noclegowa

Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji we Frysztaku przy ul. Sportowej 30, oferuje gosciom dwa pełnowymiarowe boiska piłkarskie o nawierzchni trawiastej, wielofunkcyjne boisko asfaltowe , kort tenisowy o nawierzchni poliuretanowej, siłownię zewnętrzną, plac zabaw dla dzieci, drewnianą wiatę, grill. W okresie wakacyjnym funkcjonuje kompleks otwartych basenów wraz ze zjeżdżalnią wodą o łącznej długości 63 m. To centrum aktywności rekreacyjno- sportowej posiada doskonałe zaplecze noclegowe.

Winnica Sztukówka

Została założona w 2009 roku, zajmuje obszar 1,6 ha. Uprawianych jest w niej 10 odmian winorośli na wina czerwone, różowe i białe. Nazwy win zostały zapożyczone od tradycyjnych instrumentów ludowych: Lira Korbowa czy Cymbały. Wina ze Sztukówki były wyróżnione w konkursach winiarskich i otrzymały wiele medali. W winnicy prowadzona jest nie tylko sprzedaż wina, ale także istnieje możliwość jej zwiedzania, połączona z degustacją win. W stałej ofercie przez cały rok znajdują się trzy wina: Cymbały, Maryna i Harmonia Polska. Pozostałe wina dostępne są sezonowo.


sztukówka-1

Pasieka Pana Ryszarda Srebrnego w Gliniku Górnym

Pasieka pozwoli poznać życie pszczół, a także zakupić różnego rodzaju miody, między innymi: wielokwiatowe, lipowe, rzepakowe, spadziowe, a także wyroby pszczelarskie, takie jak: pyłek i kit pszczeli. Jest to idealne miejsce dla miłośników przyrody, zarówno dużych, jak i małych. Dodatkową atrakcją tego miejsca są prowadzone przez p. Ryszarda wykłady i warsztaty pszczelarstwa dla dzieci z okolicznych szkół podstawowych.

Galeria sprzętów dawnych

Prywatne muzeum prowadzone przez pana Edwarda Górgacza zachwyca wszystkich bogactwem eksponatów – około 1500 oryginalnych, niepowtarzalnych sprzętów używanych w dawnej wsi polskiej. Można je oglądać, dotykać do woli, a przy okazji przenieść się w czasy, kiedy nie było prądu elektrycznego, telefonów komórkowych, internetu… Życie związane było wówczas głównie z pracą na roli, toczyło się spokojnym rytmem. W Galerii zobaczyć można również wiele oryginalnych narzędzi używanych w różnych, niespotykanych dziś zawodach, jak bednarz czy kołodziej. Galeria Sprzętów Dawnych czynna jest codziennie.

Schron kolejowy w Stępinie

Schron o długości ok. 400 m, leży w dolinie strumienia Stępinka. Pierwotnie cały zespół liczył kilkadziesiąt budynków: wież strażniczych, bunkrów bojowych i strzelniczych. Około 600 m od głównego bunkra działało trawiaste lądowisko dla samolotów. Do dzisiaj zachowało się 7 obiektów o konstrukcji żelbetowej.

 

Rezerwaty przyrody

Rezerwat przyrody Herby

Rezerwat przyrody „Herby” to obszar lasu o powierzchni 145,71 ha, położony w granicach gmin Frysztak i Wiśniowa, w Nadleśnictwie Strzyżów, w Czarnorzecko-Strzyżowskim Parku Krajobrazowym. Zachowane zostały w nim oryginalne wychodnie skalne zlokalizowane na grzbiecie pasma Herbów, porośniętego lasami grądowymi i buczyną. Urokliwość tego rezerwatu tworzą odsłonięte utwory skalne oraz malowniczy przełom Wisłoka – Brama Frysztacka.

Rezerwat przyrody Góra Chełm

Rezerwat Przyrody „Góra Chełm „o powierzchni 155,25 ha, położony jest na obszarze Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego. Góra Chełm ( 528 m n.p.m.), wchodząca w skład złożonego z pięciu szczytów pasma Klonowej Góry, to jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc Pogórza Strzyżowskiego, zarówno pod względem przyrodniczym, jak i kulturowym. Można stąd podziwiać przepiękne widoki Pogórza Strzyżowskiego.

Kościoł pw. św. Mikołaja w Lubli 

To jeden z najpiękniejszych na podkarpaciu późnogotyckich budowli. Świątynie tę ufundował opat cystersów, Mikołaj Grot ok. połowy XV w. Została zbudowana „na zrąb” z drewna modrzewiowego, na podmurówce kamiennej. W połączeniu z gospodarstwem rolnym, hodowlą koni, stawami i pasieką tworzy niepowtarzalny klimat tego miejsca.