Zapraszamy na szlak kajakowy na rzece Wisłok.
Zróżnicowana charakterystyka i zmienny nurt sprawia, że na szlaku odnajdą się początkujący kajakarze, a doświadczeni nie będą się nudzić. Górny odcinek szlaku (Wojkówka – Przybówka) jest bardziej dynamiczny i wymagający, a kamieniste progi dodają adrenaliny. Po czym uspokaja się i poza kilkoma trudniejszymi miejscami prowadzi łagodnie do Strzyżowa.
Szlak o długości 30 km oznaczony jest od Wojkówki (gm. Wojaszówka) przez Frysztak do Strzyżowa. Przepływa przez miejscowości: Wojkówka – Wojaszówka – Przybówka – Twierdza – Frysztak – Kobyle – Wiśniowa – Markuszowa – Dobrzechów – Strzyżów. Trasa prowadzi przez Czarnorzecko-Strzyżowski Park Krajobrazowy oraz przez przełom Wisłoka zwany Bramą Frysztacką w otoczeniu Pogórza Strzyżowskiego i Dynowskiego.
Możesz przepłynąć cały dystans lub wybrać jedną z siedmiu przystani do rozpoczęcia lub zakończenia przygody w kajaku.
STARTUJEMY
WOJKÓWKA – FRYSZTAK – MARKUSZOWA – STRZYŻÓW
W Wojkówce znajduje się pierwsza z siedmiu przystani, (kilometr rzeki 136+120). Na przystani jest plac zabaw, plaża usypana z piasku, ławki i stoły turystyczne oraz miejsce na ognisko. Blisko szlaku znajduje się Browar Rzemieślniczy – Wojkówka.
Do wody wchodzimy specjalnie usypaną drogą żwirową. Start jest łagodny, stojąca woda pozwala łatwo wsiąść do kajaka. Rozpoczynamy wolno płynącym nurtem i tak płyniemy do mostu w Wojaszówce (kilometr rzeki 134+550).
Dalej woda znacznie przyśpiesza dając wiele satysfakcji. Na odcinku około 1 km jest sporo kamieni, które nadają spływowi wrażeń. Przy niskim stanie wody w tym miejscu mogą nastąpić utrudnienia.
Po kilku kilometrach dopływamy do mostu w Przybówce (kilometr rzeki 132 + 780) woda zwalnia i łagodnie niesie kajak przez najbliższe kilometry. Po drodze mijamy kładkę w Łękach Strzyżowskich (kilometr rzeki 131 + 180).
Płynąc dalej, po lewej strony rzeki mijamy przystań Twierdza (… km). Jest to najgłębsze miejsce na całej długości szlaku wodnego. Wjazd do przystani znajduje się pomiędzy stacją PKP Frysztak a rondem w Twierdzy przy drodze Wojewódzkiej NR 988. Po przepłynięciu niepełna 0,5 km docieramy do przystani Doliny Wisłoka przy moście Frysztak – Kobyle (kilometr rzeki: 125 +015). Jest to drugie miejsce na szlaku w którym w okresie suszy mogą nastąpić utrudnienia w postaci niskiego stanu wody. Przystań Doliny Wisłoka zlokalizowana jest po lewej stronie Wisłoka. Na przystani znajduje się wiata, miejsce na ognisko z ławeczkami oraz boisko do piłki plażowej. W pobliżu znajdziecie miejsca noclegowe: agroturystyka Noclegi nad Wisłokiem, GOSiR w Frysztak, Fyrtok Fest.
Mijając przystań udajemy się w kierunku Bramy Frysztackiej. Zanim dotrzemy do przełomu rzeki docieramy do przystani Pod Herbami w miejscowości Kobyle (kilometr rzeki 123 +855). Atrakcją jest plac rekreacyjny, na którym znajduje się boisko do piłki nożnej i siatkówki, drewniana altana wraz z grillem i paleniskiem. Przystań Pod Herbami zlokalizowana jest po prawej stronie rzeki.
Kolejnym punktem szlaku jest Przełom Wisłoka Zwany Bramą Frysztacką (kilometr rzeki 122 +715). Jest to jedyny przełom na całej długości szlaku gdzie Wisłok przepływa pomiędzy Pogórzem Strzyżowskim i Dynowskim. Przełom jest oznaczony znakiem informacyjnym, znajduje się tam także kilometrówka.
Po pokonaniu kolejnych kilometrów dopływamy do przystani znajdującej się przy moście Wiśniowa-Jazowa (kilometr rzeki 119 + 880). Niedaleko przystani znajduje się Zespół Parkowo-Dworski i Folwarczny. Przystań zlokalizowana jest po lewej stronie rzeki. Spokojna woda niesie kajaki w kierunku kolejnej przystani, która znajduje się po prawej stronie rzeki przy moście Kożuchów – Markuszowa (km rzeki 115 + 590).
Za mostem w Markuszowej czeka na kajakarzy najatrakcyjniejszy odcinek na szlaku w postaci kamiennego stopnia i rwącego nurtu. Po pokonaniu tego odcinka dobijamy do przystani Markuszowa Kładka (kilometr rzeki 113 +850). Ostatnie 6 km trasy do Strzyżowa to spokojny nurt i wysoki poziom Wisłoka. Ale nie traćcie czujności, woda zawsze może nas zawsze zaskoczyć.
Przystań Strzyżów (km rzeki) znajduje się po lewej stronie rzeki.
Na przystaniach znajdują się mapy informujące o szlaku i atrakcjach turystycznych, kilometrówki szlaku oraz znaki strefy dobijania i odbijania. Na mostach zamontowane są kilometrówki oraz znaki ostrzegawcze.
Szlak rzeki Wisłok powstał dzięki współpracy wójtów trzech gmin:
Gmina Frysztak – wójt Pan Jan Ziarnik
Gmina Wiśniowa – wójt Pan Marcin Kut
Gmina Wojaszówka – wójt Pan Sławomir Stefański